ماه: ژوئن 2012

موقعیت انفجاری در اسپانیا

اسپانیا در چند روز گذشته دوباره در قلب طوفان بحران اقتصادی اروپا بوده است. قضیه اساسا بر سر بروز بحران عمیق سرمایه‌داری اسپانیا و عواقب وخیم اجتماعی و سیاسی آن و تاثیر آن بر اقتصاد بقیه‌ی اروپا و جهان است.

حرکت‌های سراسیمه در بازارها مبالغ بازده (نرخ بهره‌ای که اسپانیا باید برای جمع کردن پول در بازارهای بهره بپردازد) روی قرضه‌های اسپانیا را به ۶ درصد رسانده است که بالاترین رقم در سه ماهی است که از دولت راست‌گرای جدید راخوی می‌گذرد (دو روز بعد این رقم به ۵/۹ درصد بازگشت.) مبلغ صرف ریسک بدهی اسپانیا (که بر حسب تفاضل با قرضه‌های آلمان محاسبه می‌شود) به ۴۳۳ رسید (۴/۳ درصد). این ارقام همه مشابه با همان‌هایی هستند که کار ایرلند، یونان و پرتغال را به دخالت دولت و بسته‌های نجات کشاند. بازار سهام به پایین‌ترین نقطه‌ی خود از مارس ۲۰۰۹ تا کنون سقوط کرد.

سند «چشم‌اندازهای جهانی» ۲۰۱۲

imtflag

اوضاع در مقیاس جهانی به سرعت رعد و برق در حرکت است. پس از انقلاب عرب، رویدادها به سرعت، یکی پس از دیگری، از راه رسیدند:‌ جنبش «ایندیگنادو»ها (برآشفتگان) در اسپانیا؛ موج اعتصاب‌ها و تظاهرات‌ها در یونان؛ شورش‌ها در بریتانیا؛ جنبش در ویسکانسین و جنبش اشغال در آمریکا؛‌ سرنگونی قذافی؛ سرنگونی پاپاندرو و برلوسکونی؛ تمام این‌ها نشانه‌های عصر حاضر هستند.
این چرخش‌های شدید ناگهانی خبر از تغییر چیزی بنیادین در کل اوضاع می‌دهند. رویدادها به تدریج بر آگاهی لایه‌ّای هر روز وسیع‌تر از جمعیت تاثیر می‌گذارند. طبقه‌ی حاکمه با عمق بحرانی که هیچوقت انتظارش را نداشتند و روحشان هم خبر ندارد چگونه حلش کنند هر روز بیشتر مشتت و گمراه می‌شود. آنان ناگهان خود را ناتوان از حفظ کنترل جامعه با روش‌های قدیمی می‌یابند.

نامه‌ سرگشاده به گروه «سوسیالیست‌های انقلابی» در مصر

egypt-protests

ما از تصمیم شما برای حمایت از نامزد اخوان مسلمین، محمد مرسی، که در مقاله‌ی اخیر شما «سرنگون‌ باد شفیق… سرنگون باد مبارک جدید» (http://www.e-socialists.net/node/8787) آمده، در ازای امتیازهای سیاسی از سوی اخوان مسلمین از جمله تشکیل دولتی وسیع با حمدین صباحی، یکی از نامزدها، به عنوان یکی از دو معاون رئیس‌جمهور و تایید قانون پیشنهادی کار و اعطای حق فعالیت آزادانه و مستقل سندیکایی به کارگران، با خبر شده‌ایم. به نظر ما این موضع کاملا غلط است و تنها به تخریب شهرت و نفوذ «سوسیالیست‌های انقلابی» بین کارگران و توده‌های وسیع‌تر می‌انجامد.

تبریک «مبارزه طبقاتی» به سازمان مارکسیستی «جد و جهد» پاکستان

بدین‌وسیله گرم‌ترین تبریکات خود را به مناسبت ۳۱امین کنگره‌ی سازمان شما نثارتان می‌کنیم. سال‌ها است که ما تلاش شما برای ساختن گرایشی بلشویکی در سراسر پاکستان را دنبال و تحسین کرده‌ایم. موفقیت‌ّهای بسیار شما توجه بورژوازی و نوکران‌شان در حزب مردم پاکستان را نیز جذب کرده است. اما شما، چنان‌که سیاق راستین بلشویکی است، نگذاشته‌اید این حملات حقیر توجهتان را از هدف‌تان پرت کند – و آن هدف چیزی نیست مگر ساختن و تثبیت حزب انقلابی توده‌های پاکستان. این کنگره‌ی تاریخی ثابت می‌کند که «جد و جهد» شروع به نفوذ در عمق جامعه‌ی پاکستان کرده است.

طبقه، حزب و رهبری – چرا پرولتاریای اسپانیا شکست خورد؟ (مسائلی در تئوری مارکسیستی)

این‌که جنبش طبقه‌ی کارگر تا چه اندازه‌ای به عقب پرتاب شده را نه فقط از وضع سازمان‌های توده‌ای که از اوضاعِ گروه‌های ایدئولوژیک و کاوش‌های نظری که بسیاری گروه‌ها مشغول آن هستند می‌توان فهمید. در پاریس نشریه‌ای به نام “که فر” (Que Faire)‌ (چه کنیم؟) منتشر می‌شود که معلوم نیست چرا به خودش می‌گوید مارکسیست اما در واقعیت کاملا درون چارچوب امپریسیسمِ روشنفکران بورژوای چپ و آن کارگران منزوی است که تمام منکراتِ روشنفکران را جذب کرده‌اند.

درباره جزوه طبقه، حزب و رهبری

جزوه “طبقه، حزب و رهبری” که برای اولین بار در این شماره نشریه مبارزه طبقاتی به فارسی ترجمه شده است، در واقع یکی از خلاصه ترین جزوه ها در باب شکست پرولتاریای اسپانیاست که توسط تروتسکی نگاشته شده است. این جزوه ناتمام حاوی مشخص ترین دلایل شکست انقلاب اسپانیا و تیزترین انتقاد به ناقدان دترمینیست این انقلاب است. تروتسکی ضمنا دلایل پیروزی پرولتاریای روسیه و خط انقلابی طبقه کارگر در آن کشور را مختصرا برمیشمرد و نشان می دهد که چرا و از کدام راه پرولتاریای روسیه توانست برای اولین بار بنیاد یک حکومت کارگری را پایه ریزی کند.

ایران و خطر جنگ: رویکرد ما باید چه باشد؟

بار دیگر امپریالیسم اسرائیل و آمریکا زنگ‌های خطر در خاورمیانه را به صدا درآورده‌اند. این بار ایران را هدف گرفته‌اند. در طول ده سال گذشته تحریمی پس از دیگری علیه ایران اعمال شده تا بر این کشور فشار آورده شود که برنامه‌ی هسته‌ای خود را کنار بگذارد. *** چند سالی است که امپریالیست‌ها تخاصم بر …

ایران: آرامش پیش از طوفان

 

تناقضات عظیمی در جامعه‌ی ایران تلنبار شده است. بحران اقتصادی چون باری سنگین بر دوش توده‌های ایران سنگینی می‌کند. فقر، بیکاری و ویرانگرتر از همه، تورم، چون سنگی بر شکم میلیون‌ها نفر فشار می‌آورد. سرخوردگی و استیصال به اوج‌های جدیدی رسیده و جامعه چون انباری از باروت آماده‌ی انفجار است. با این همه و علیرغم این فضای پرتنش، جنبش سبز، که روزی میلیون‌ها نفر آن‌را طلوع صبحی تازه می‌دانستند، به زحمت قادر به وصل شدن به روحیه‌ی خیابان‌ها و کارخانه‌ها است. تظاهرات روز ۲۵ بهمن امسال بسیار متفاوت از آن جنبش توده‌ای بود که خیابان‌های تهران را در تابستان، پاییز و زمستان سال ۸۸ پر کرد.

جامعه‌ی ایرانی را از جنبش ضدجنگ حذف نکنید!

 

تظاهرات روز ۴ مارس تورنتو علیه تحریم‌ها و خطر جنگ با ایران در زمان مهمی از راه رسید. در حالی که روابط دولت هارپر با رژیم راست‌گرای اسرائیل و خصومت و جنگ‌طلبی‌اش نسبت به ایران بالا می‌گیرد، از وظایف عظیم طبقه‌ی کارگر و جنبش ضدجنگ کانادا این است که آن‌را از دنبال کردن جنگی دیگر جهت دنبال کردن اهداف امپریالیستی‌اش در خاورمیانه باز دارد. مخالفت با تمام تحریم‌ها و تهدیدهای جنگی در دستور کار است.